Bezpośrednim pretekstem do napisania „Moich wspomnień” stała się krótka notatka prasowa zamieszczona w Gazecie Polskiej. Brzmiała ona: „Klub GP w Mrągowie dokumentuje okres utrwalania władzy ludowej na terenie Mrągowa"... Ta lakoniczna, w istocie rzeczy nic nie mówiąca notatka na chwilę zburzyła mój spokój. Przed oczyma mojej pamięci stanęły wszystkie zdarzenia tamtych ponurych lat. Ożyły wspomnienia, o których chciałem zapomnieć na zawsze, wymazać z podświadomości. Okazało się, że wcale nie jest to takie proste. Ostre, bolesne przeżycia pozostawiają na psychice każdego człowieka trwałe rysy pulsujące niezabliźnionymi ogniskami, aby w sprzyjających warunkach przebić się przez otoczkę czasu i zaistnieć otwartą raną. Miałem wrażenie, że moje koszmarne doświadczenia w Ludowym Wojsku Polskim miały miejsce wczoraj, a nie przed czterdziestu paru laty.

„POLSKA ZBROJNA 1919-1939” - jest wspólnym dziełem autorsko-edytorskim niedawno zmarłego (30.11.2007) ś.p. Henryka Smacznego jako autora oraz moim – wydawcy. Przez sześćdziesiąt lat Pan Henryk Smaczny gromadził materiały źródłowe do najważniejszej w swym bogatym dorobku książki, - że wspomnę chociażby: „Księgę Kawalerii Polskiej” - i jak się okazało jednej z ostatnich Jego książek.

Panu Janowi Kowalskiemu z Czarnegobrzegu i jemu podobnym, polskim Don Kichotom walczącym z wiatrakami bezprawia, poświęcam tę książkę.
Żywię głęboką nadzieję, że ich samotna walka, napotykająca mur ludzkiej obojętności, doczeka się zwycięstwa dobra nad złem.
autor
ZDZISŁAW RYNKIEWICZ
NA POGRANICZU PRAWA
(Ściśle jawne, tylko do użytku publicznego)
Białystok, 1999

Pani Kowalska słynęła w okolicy z wypieku pysznych szarlotek. Sąsiedzi, którzy goszcząc u państwa Kowalskich byli częstowani szarlotką nie mogli wyjść z podziwu dla umiejętności kulinarnych pani Kowalskiej. Tylko jej mąż był oszczędny w pochwałach, traktując żoniną szarlotkę jako codzienny chleb powszedni.

To wszystko się zmieniło w czasie uczty biesiadnej z okazji imienin pani Nowakowej. Gospodyni domu, zaserwowała gościom rumiano-złocistą szarlotkę. Już przy pierwszym kęsie szarlotki, celebrowanym ostentacyjnie z miną wytrawnego smakosza pan Kowalski zawyrokował:

Moje Allegro

 

 

Free Joomla! template by Age Themes