Marsz Niepodległości Białystok – 2012.

Podobnie jak w roku ubiegłym, obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj,  w Białymstoku zostały podzielone na dwa terminy i dwie kategorie.Uroczystości  I-szej  kategorii, z udziałem Oficjalnych Reprezentantów Narodu czyli władz samorządowych miasta i województwa, zarezerwowano na dzień 11 Listopada 2012 r.Pozostałym mieszkańcom Białegostoku, którzy mają odmienną wizję świętowania tej rocznicy, pozostała data 10 listopada czyli wigilia Święta Niepodległości.


Wielotorowość upamiętniania rocznicy Święta Niepodległości staje się w Polsce tradycją. Stawia to służby porządkowe miasta w niezręcznej sytuacji.  Co zrobić z kwiatami, zniczami i wieńcami złożonymi przez uczestników uroczystości w dniu 10 listopada, aby nie ”zaśmiecały” miejsc pamięci narodowej kiedy wieńce i kwiaty składać będą oficjalni Przedstawiciele Narodu w dniu następnym? W roku 2011, tuż po zakończeniu uroczystości w dniu 10 listopada, w późnych godzinach nocnych, białostockie, miejskie służby oczyszczania miasta, zgarnęły do wora wszystkie kwiaty, wieńce i palące się znicze i wywiozły w nieznanym kierunku. Czy w tym roku podobny los czeka symboliczne wieńce i kwiaty złożone przez uczestników uroczystości II-giej kategorii, w dniu 10 listopada 2012 r.?
I jeszcze jedna smutna refleksja. W dniu 10 listopada 2012 r. podczas ceremonii składania kwiatów na Wojskowym Cmentarzu w Białymstoku, władze miasta wygasiły symboliczny znicz przed obeliskiem upamiętniającym tamte heroiczne czasy 1918-1920. I ten obyczaj – podobnie jak w ubiegłym roku – staje się u nas tradycją.

Wasz "Politykier".

Moje Allegro

 

 

Free Joomla! template by Age Themes